Hinduskie korzenie
Uważa się, że legendarnym twórcą tej sztuki był lekarz z północnych Indii. Nazywał się Jivaka Kumar Bhaccha i sprawował funkcję osobistego lekarza króla Magadha Bimbisary ponad 2500 lat temu, w czasach współczesnych samemu Buddzie. Nauki Kumara Bhacchy dotarły prawdopodobnie do terenów dzisiejszej Tajlandii w tym samym czasie co buddyzm – już w III lub II wieku p.n.e. Tradycyjny masaż tajski, znany jako Nuad Boran, jest zakorzeniony w buddyjskiej filozofii Metta, sztuce obracającej się wokół czułego dotyku i dobroci.
Medycyna tajska synergia kultur
Warto też przyjrzeć się początkom i historii tajskiej medycyny w jej szerszym znaczeniu.
Wielu badaczy twierdzi, że medycyna tajska posiada tradycje zarówno ludowe, jak i królewskie. Tradycje ludowe wydają się pozanaukowe i opierają się na nieformalnych metodach edukacji. Wydaje się, że ten rodzaj tradycji leczenia jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, ustnie, od nauczycieli aż do jego uczniów, którzy dalej szerzą wiedzę na ten temat. Z drugiej strony uważa się, że tradycja medycyny tajskiej rozwinęła się na dworze królewskim i wykazuje wpływy z Indii, Chin i świata muzułmańskiego.
Masaż tajski a filozofia jogi
Skoro mówimy o Indiach i powiązaniach masażu tajskiego z tym krajem, łatwo możemy zaobserwować również pewne odniesienia do samej filozofii jogi. Mówi ona, że energia życiowa, zwana praną, jest pochłaniana wraz z powietrzem, którym oddychamy, oraz z jedzeniem, które spożywamy.
Człowiek jest zaopatrywany w energię witalną poprzez sieć linii energetycznych. Masaż tajski zaczerpnął spośród nich dziesięć głównych linii, na których znajdują się szczególnie ważne punkty akupresury. Masowanie tych linii i punktów umożliwia wyleczenie wielu chorób lub złagodzenie bólu. Dziesięć głównych linii wystarcza do przeprowadzenia praktycznej terapii całego ciała i jego narządów wewnętrznych. Zakłócenia w przepływie energii skutkują niewystarczającymi zasobami prany, co z kolei prowadzi do chorób. Skupienie na liniach energetycznych podczas masażu pomoże przełamać blokady, pobudzić swobodny przepływ prany i pomóc przywrócić dobre samopoczucie.
Sposób na walkę z chorobami
W jaki więc sposób ta tradycyjna forma terapii znalazła swoje miejsce również w kulturze zachodniej? Można powiedzieć, że do lat 80. ubiegłego wieku masaż tajski był wypierany przez nowoczesne rozwiązania pojawiające się wraz z rozwojem medycyny. Był on raczej traktowany jako zapomniana, starożytna forma sztuki.
Sytuacja diametralnie się zmieniła pod koniec lat 80. Ukazały się ograniczenia medycyny stylu zachodniego, przez co nastąpiło odrodzenie zainteresowania alternatywną opieką zdrowotną na Zachodzie, a do pewnego stopnia także w Tajlandii i innych krajach Wschodu.
Uwagę zwrócono nie tylko na zabiegi spa, ale także właśnie na masaże tajskie. Lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci i masażyści z jednej strony, a osoby z doświadczeniem w jodze, terapii jogi i medytacji z drugiej, przyjechali do Tajlandii, aby uzupełnić swoją wiedzę szkoleniem z tradycyjnego masażu tajskiego.
Jako specjaliści od masażu tajskiego, służymy pomocą i radą!
Zainteresował cię masaż tajski? Chcesz spróbować tego zabiegu spa i na własnej skórze odczuć, jak rewolucyjne rezultaty może przynieść ta forma terapii? W naszym salonie masażu tajskiego w Warszawie – Wilanów jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, chętnie przybliżymy ci więcej informacji na temat masażu tajskiego i innych rodzajów terapii alternatywnych.
Skontaktuj się z nami a z przyjemnością odpowiemy na twoje pozostałe pytania! Wizytę łatwo umówisz on-line klikając tutaj